اخبار

1403-01-27

مقاله«امکان و قلمرو شناخت عقلی خدا از منظر متکلمان نظریه پرداز کوفه»

مقاله پیش رو با شیوه بررسی تاریخ اندیشه مسئله امکان و قلمرو شناخت عقلی خدا از نظرگاه جریان فکری -متکلمان نظریه‌پرداز مدرسه کوفه را بر اساس گزارش‌های روایی و تاریخی بررسیده و نشان داده است
1403-01-23

مقاله«نقد دیدگاه خاورشناسان در باره نقش قرآن کریم در پیدایش کلام اسلامی»

این مقاله به روش توصیفی تحلیلی، با تبیین و بررسی این سه دیدگاه نشان می دهد که نقش قرآن کریم در پیدایش علم کلام نه به دلیل نقص تعالیم آن و یا وجود تناقض در آن است بلکه مسلمانان به دلیل ضرورت تبیین و اثبات آموزه های دینی و دفاع از آنها به علم کلام روی آورده و در نهایت تاسیس علم کلام را رقم زده اند.
1403-01-20

مقاله«اختلاط و رقابت کلام و فلسفه در مدرسه حله با تأکید بر دیدگاه‌‌های علامه حلّی»

نویسنده:محمدجعفر رضایی چکیده کلام امامیّه از قرن هفتم به بعد به‌‌ آرامی با شخصیّت‌هایی مانند خواجه طوسی و علامه حلّی تعاملات گسترده‌تری با فلسفه پیدا کرد. […]
1403-01-19

مقاله«شفاعت و حل تعارضات ادعایی روایات آن با تاکید بر آرای علامه مجلسی و علامه طباطبایی»

در این پژوهش با بررسی اصل وجودی شفاعت به تحلیل روایات متعارض این باب از منظر علامه طباطبایی و علامه مجلسی پرداخته می‌شود.
1403-01-17

مقاله«تناقض نمایی عصیان و عصمت حضرت آدم؛بررسی شبهات عصمت ناظر بر آیات دالّ بر معصیت آدم بر اساس تحلیل سید مرتضی و علامه مجلسی»

این تحقیق، شبهات عصمت ناظر بر آیات دال بر معصیت و خطای آدم را براساس تحلیل سیدمرتضی و علامه مجلسی بحث و ارزیابی کرده است.
1403-01-17

چهل و سومین شماره از نشریه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی منتشر شد

چهل و سومین شماره از نشریه علمی پژوهشی تحقیقات کلامی وابسته به انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شد. آنچه که در این نشریه می‌خوانید: […]
1403-01-16

مقاله«تحلیل و نقد پیش فرض های کلامی فریقین در ترجمه آیات امامت و فضایل حضرت علی (علیه السلام)»

این پژوهش بر آن است ضمن بهره گیری از روایات معتبر و آرای مفسّران فریقین پیرامون آیات امامت و فضایل امام علی (ع)، شاخص ترین ترجمه های تفسیری اهل سنت (دهلوی، خرم دل و انصاری) و شیعه (الهی قمشه ای، مشکینی و مکارم شیرازی) را بررسی و تحلیل کند.
1403-01-15

مقاله«جستارى در منزلت علوى در احادیث نور و منزلت»

با یک نتیجه گیرى منطقى با استفاده از حدیث منزلت مى توان گفت که تمام مقاماتى که در قرآن در توصیف حضرت هارون(ع) آمده است در مورد على(ع) نیز صحت دارد.
1403-01-14

مقاله«ارتباط امام زمان علیه السلام با ماه مبارک رمضان»

می‌توان ثابت کرد که ماه رمضان نیز تأثیر متقابل خود را نسبت به امام دارد و هر کس بهتر این ماه را درک کند و از آن بهتر استفاده ببرد، به امام زمان نزدیک‌تر و بهره‌اش از معرفت او بیشتر است.